WordPress Nedir?
WordPress Nedir?
25 Nisan 2020

WordPress, internet dünyasında kısaca anlatılamayacak büyüklükte bir devrim olarak tanımlanmaktadır. WordPress, kişilerin hiçbir kodlama bilgisine sahip olmadan her türlü içeriği oluşturabilmesine, yayınlamasına ve yönetmesine olanak sağlayan bir içerik yönetim sistemi olarak adlandırılabilir. Genel tanımlamalarda her ne kadar WordPress olarak isimlendirilse bile, kendi içinde WordPress.com ve WordPress.org olarak ikiye ayrılmaktadır. Aralarında önemli farklılıklar olan bu iki sistem arasında WordPress.org, WordPress.com’a göre çok daha fazla özellikler sahip bulunmaktadır.

WordPress sayesinde web sitelerinde yer alan içeriklerin güncellemesi, yeni içerikler eklenmesi, silinmesi, resim ve video eklenmesi gibi birçok işlemin yapılabilmesine olanak sağlayan bir sistemdir. Kısaca internet sitesi yapmak adına yola çıkan herkesin kullanabilmesine yönelik olarak oluşturulmuş bulunan ve gelişmiş özelliklere sahip bir yapıdır.

Sistem 2003 yılında henüz 19 yaşında bir genç olan Matt Mullenweg tarafından oluşturulmuştur.  Kısa sürede dünyanın en fazla kullanılan ve herkesçe bilinen blog site yapısını baz alan bir yapı haline dönüşmüştür. PHP dilini kullanmak suretiyle programlamada önemli kolaylıklar sağlayan WordPress, açık kaynak kodlu OPEN SOURCE kullanımına da olanak sağlamakta, ücretsiz olarak kurulum yapılarak kullanılabilmektedir.

WordPress Nerelerde Kullanılır?

WordPress
, kullanıcıya iki düzenlenebilir içerik sunar. Bunlardan biri ‘’ yazılar’’ diğeri ise ‘’sayfalar’’ adıyla tanınır. Sayfalar wordpress sitede sabit şekilde durması gereken içeriklerin yer aldığı bölümlerdir. Örneğin hemen her sitede bulunan İletişim veya hakkımızda bölümleri ‘’sayfa’’ olarak düzenlenir. Bir diğer içerik olan ‘’yazılar’’ güncellenebilir, kategoriler halinde oluşturularak listelenebilecek yapılardır. Örnek olarak, haber sitelerinde sürekli yenilenmesi gereken haber içerikleri ‘’yazılar’’ bölümünden oluşturulmaktadır.

WordPress içerik sisteminin en önemli özelliği, dünyanın en önde gelen arama motoru Google tarafından oldukça sevilen bir yapıda olmasıdır. Bu özelliği sayesinde birçok platformda kullanılması mümkün hele gelmektedir. Google tarafından sevilen bir sistem olması sebebiyle eklenen yazılar hızlıca indekslenir. Bu da kullanıcıya hedef kitlesine çok daha hızlı erişebilme olanağı sağlar. Kişisel site kullanımlarında çok fazla ihtiyaç duyulmamakla birlikte,  yazı ekleme, düzeltme, resim ve video ekleme gibi sürekli gereksinimlerin olduğu web siteleri açısından WordPress bulunmaz bir nimettir.

En büyük avantajlarından biri de, kullanıcıya çok geniş eklenti çeşidiyle sunuluyor olmasıdır. Birçok eklenti çeşidine sahip olmasının yanı sıra, ücretsiz oluşu da kullanıcı adına büyük avantajlar sağlamaktadır. Alexa tarafından yayınlanan istatistiklere göre en iyi web sitelerinin büyük bölümünün oluşumunda kullanılmakta olan WordPress, web sitelerinin kısa sürede aktif hale dönüşmesine ve hızlıca popülarite kazanmasına destek sağlamaktadır. Google tarafından desteklenen sistemin hızlı bir şekilde indekslenmesi, sayfa açılma hızlarını da oldukça olumlu yönde etkileyen bir unsurdur.