Loading...
Katalog Tasarımı Ankara
29Mart2021
Katalog Tasarımı Ankara

KATALOG TASARIMI

Katalog tasarımı markaların bulundukları sektör içerisinde tanıtımlarını yapmak için kullandıkları dijital ve basılı materyaller için yapılan çalışmalar olarak karşımıza çıkar. Katalog çalışmaları firmalar için genel olarak daha kalıcı etkiler ortaya çıkarır. Bu yüzden her firma kendi ile ilgili detaylı bilgilere ve ürün tanıtımlarına kataloglarda yer verir. Bu şekilde hedef kitleye ulaşmanın daha kolay olduğunu ve ürünler hakkında detaylı bilgiler bu kataloglarda verildiğini de söylemek doğru olur. Kalıcı etkiler bırakmalarının yanı sıra uzun süre kullanılabilen kataloglar, genelde yıllık çalışmalar olarak bilinse de uzun süreli yapılan çalışmalar yapan firmalar da vardır.

Katalog tasarımı markaların ya da firmaların ürün tanıtımı ve firma hakkında bilgi verdikleri özel çalışmalar olarak karşımıza çıkar. Tasarım çalışmaları hem basılı hem de dijital ortam için yapılabilir. Yani bazı kataloglar basımı yapılarak fiziksel olarak dağıtılırken bazı kataloglar ise dijital ortamda hizmete sunulur. Tabi katalog hazırlama aşamasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlar marka kimliğine uygun bir şekilde katalog tasarımı yapılmasına olanak sağlar ve bir katalog sahip olduğu firmanın tüm özelliklerini içerisinde barındırmalıdır. Bu nedenle katalog tasarımları konusunda her zaman profesyonel bir yardım almak ve buna göre çalışmalar yapmak gerekir.

Katalog Nedir?

Katalog tasarımı konusunda bilgi vermeden önce katalog nedir? sorusuna cevap vermeye çalışalım ve bu şekilde katalog hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olalım. Katalog, markaların a da firmaların sahip oldukları ürün ya da hizmetleri tanıtmak için kullandıkları, geniş kapsamlı ve detaylı basılı bir reklam aracı olarak tanımlanır. Her firma ya da marka için oldukça önemli bir konumda yer alan kataloglar, içeriği sayesinde firmanın reklamının yapılmasına olanak sağlar. Profesyonel bir şekilde hazırlanmış bir katalog, markaya ait ürünlerin ya da hizmetlerin müşteri tarafına detaylı bir şekilde anlatılmasını sağlar.

Diğer yandan katalogların içerisinde genel olarak markaya ait ürünlerin bir listesi yer alır. Bunun yanında firma ile ilgili bilgilendirici içerikler de yine katalogların önemi bir bölümü olarak karşımıza çıkar. Firma hakkında müşterilerin bilgi edindiği yazılı dokümanlar çoğu zaman kataloglar olarak bilinir ve bu yüzden pek çok firma kendine ait bir katalog çıkararak sektördeki etkinliğini sürdürmeye çalışır. Üstelik kataloglar ile yüz yüze bir iletişim kurmadan geniş bir müşteri kitlesine ulaşmak mümkündür ve firmalar genel olarak katalog ile reklam yapmayı oldukça etkili bir yöntem olarak görür. Çünkü genelde broşür ya da el ilanları ile reklam yapmak ya da kampanya duyurusunda bulunmak içerik açısından yeterli gelmeyebilir. İşte firmalar gerek kampanyalar gerekse de reklam için katalog kullanmayı tercih eder.

Katalog Tasarımının Önemi

Katalog tasarımı marka ve firmalar için oldukça önemli bir konuma sahiptir. Tasarım konusunda başarılı bir çalışma yapılması firmanın ya da markanın akılda kalıcı olmasını sağlar ve firmanın satışını yaptığı ürünlere ihtiyaç duyulması halinde bu firma tercih edilir. Tabi katalog tasarımında önemli olan her zaman müşteriye yönelik bir tasarım çalışması yapmaktır. Bunun yanında markanın kimliği ve katalog tasarımı birbirine uyum sağlamalıdır. Örneğin kurumsal renklerin kırmızı ve beyaz olduğu bir firmada katalog tasarımının sarı ve lacivert yapılması marka kimliği ve katalog tasarımı arasında bir uyuşmazlık olduğunu gösterir. Bu nedenle kurumsal kimlik bileşenleri ile katalog tasarımının uyumlu olması önemli bir konumda yer alır. Diğer yandan tasarım aşamasında önemli olan bir başka konu da markanın sahip olduğu duruşa uygun bir tasarım oluşturulmasıdır. Yani sektör içerisinde ne kadar etkin bir konumda yer alıyorsanız, sunduğunuz ürün ve hizmetleri katalog içerisinde yansıtmalı ve müşterilerin aklında yer etmeye özen göstermelisiniz. Bunların yanı sıra katalog tasarımında çok fazla karmaşadan kaçınmak ve sade bir tasarım ile zengin bir içeriğe yer vermek önemlidir.

Çok fazla karışık ve her şeyin birbiri içinde olduğu kataloglar ilgi görmez ve doğal olarak ürün ve hizmetlerin incelenmediği bir basılı materyal olarak kalır. Ancak zengin içerikli ve sadece bir tasarım marka için oldukça etkili geri dönüşler sağlayabilir. Eğer bir katalog etkili ve başarılı bir tasarıma sahip olursa her zaman müşteri gözünde farklı bir konuma gelir. Bu durum ise firma ile ilgili ürün ve hizmetlerin dikkat çekmesine yardımcı olur. Ayrıca müşteriler markaya değer vermeye başlar ve kendi içerisinde profesyonel görünen bir marka haline gelinmesine katkı sağlar. Katalog tasarımı yaptırırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunur. Püf noktalara dikkat edilerek hazırlana kataloglarda başarı oranı daha yüksektir ve bu yüzden tasarım konusunda profesyonel bir yardım alınmasında fayda vardır. Katalog tasarımında dikkat edilmesi gereken noktalar aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Kataloğun bir amacı olması
 • Katalog tasarımının amaca uygun olması
 • Tasarlanan kataloğun müşteriler tarafından anlaşılabilmesi
 • Dikkat çeken bir tasarıma sahip olması
 • Tasarımın müşterinin aklında yer etmesi

Bu konuyu bir örnekle açıklamak gerekirse; örneğin yaptırılacak olan kataloğun amacı ürün tanıtımı olun. Böyle bir durumda ilk olarak yapılması gereken markanın ya da firmanın sahip olduğu ürünleri katalog sayfalarına düzenli bir şekilde yerleştirmek ve ürünler hakkında detayı bilgiler vermektir. Bunun yanında ürünlerin ilgi çekici bir tasarım içerisinde sunulması da oldukça önemli bir konumda yer alır. Çünkü dikkat çeken tasarımlar her zaman hedef kitlenin hoşuna gider ve genelde bu sarımlar akılda kalıcı olma oranı yüksektir. Ancak katalog içerisinde ürünlerin karmaşık bir düzende ve dağınık bir şekilde sergilenmesi dezavantaj sağlar. Ürünler müşteri tarafından ilgi görmez ve hatta dikkatlerini bile çekmez. Tabi bu durum kısa bir zaman içerisinde katalog incelemesini bırakmalarına neden olur. Tasarım açısından dikkat çeken ve bunun yanında göz yormayan bir ürün yerleştirmesi ile kataloglarda istenen sonuçlara ulaşmak çoğu zaman için mümkündür.

Katalogların ürün ve hizmet tanıtımı açısından oldukça etkili avantajları vardır. Bunun yanında sadece ürün ve hizmet tanıtımı değil, markanın ya da firmamın reklamının yapılmasında da yine önemli bir rol oynar. Bu nedenle kataloglar içerisinde firmaya ait kurumsal kimliğin tam olarak yansıtılması ve buna uygun bir tasarım geliştirilmesi gerekir. Çünkü marka ya da firmalar, fırsat buldukları her koşulda hedef kitlenin karşısına hem kendilerini hem de ürünlerini tanıtmak için çıkar ve bu yüzden kataloglar ile gelen reklam yapma fırsatını da kaçırmamak gerekir. Eğer firmanız için katalog tasarımı yaptırıyorsanız, bunun için uzman kişilerden görüş almanız ve firmanızı daha iyi nasıl tanıtacağınız konusunda detaylı bilgiler edinmenizde fayda vardır.

Katalog Türleri Nelerdir?

Katalog türleri temel olarak iki farklı şekilde karşımıza çıkar. Bunlardan biri basılı katalog ve diğer ise elektronik katalog olarak karşımıza çıkar. İnsanlar genelde katalog dendiğinde basılı bir materyal düşünür. Ancak son zamanlarda dijital ortamlarda da oluşturulan kataloglar görmek mümkündür. Elektronik kataloglar genelde firmaların web sitelerinden yayına sunulur. Online ortamda yayın yapıldığı için geniş bir kitleye yayılması daha kısa zaman içerisinde gerçekleşir. Ancak aynı durum basılı kataloglar için geçerli olmaz. Buna karşın basılı katalogların daha kalıcı olduklarını söylemek yanlış olmaz. Her katalog kendi içerisinde birtakım avantajları ile öne çıkar ve firmalar kendileri için hangisini uygun görürse o şekilde ürün ve hizmet tanıtımı yaparlar.

Katalog Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Markalar ve firmalar için katalog kullanmanın birtakım avantajları vardır. Bu yüzden her firma belirli aralıklar ile ya da sektöre ilk giriş yaptığı zamanlarda katalog ile piyasa çıkar. Bu şekilde sektör içerisindeki hedeflerini ve çalışmalarını hedef kitlesine anlatmaya çalışır. Ayrıca ürün ve hizmet tanıtımı yaptıklarını da söylemek doğru olur. Genel olarak bakıldığında kataloglar ile gelen avantajlar şu şekilde karşımıza çıkar;

 • Katalog her şeyden önce marka ve firmalar için bir reklam aracı olma özelliği taşır.
 • Ayrıca kataloglar bir firmanın kurumsal olduğunu göstermesi açısından önemli bir çalışmadır.
 • Etkileyici ve dikkat çekici bir tasarıma sahip katalog ile marka ya da firmaya değer katmak ve farkındalık yaratmak mümkün olur.
 • Bunların yanı sıra kataloglar her firma için 7/24 hizmet veren bir çalışan gibi düşünülebilir.
 • Hedef kitleye ya da müşterilere ulaşma konusunda önemli avantajlar sağlar. Daha kısa sürede hızlı ve kolay bir şekilde geniş bir kitleye ulaşmak mümkün olur.
 • Kataloglar hedef kitle başta olmak üzere müşterilerin ürün ya da hizmetler hakkında detaylı bilgiler edinmelerine olanak sağlar.

Etkili Bir Katalog Tasarımı İçin Öneriler

Çevrenizde marka ya da firmaların gerek kendileri gerekse de ürün ya da hizmetleri konusunda müşteriler için hazırladığı pek çok katalog ile karşı karşıya kaldığınızı söylemek yanlış olmaz. Peki, hiç düşündünüz mü bu kataloglardan hangisi tasarım ilkeleri ile doğru orantılı? Eğer markanızın ya da firmanızın yer aldığı sektör içerisinde fark edilebilir olmasını istiyorsanız, öncelikle katalog tasarımı konusunda birtakım bilgiler edinmenizde fayda vardır. Çünkü sıradan ve tasarım açısından vasat kataloglar, ne size ne de firmanıza herhangi bir katkı sağlamaz. Bu nedenle katalog tasarımı konusundaki püf noktaları öğrenmek ve buna göre çalışma yapmak gerekir. Şimdi, katalog tasarımı için püf noktalar nelerdir? Daha yakından inceleyelim.

 • Katalog öncelikle etkileyici ve dikkat çekici bir tasarıma sahip olmalıdır.
 • Bunun yanında katalog içinde kullanılan fotoğraflar, resimler ya da görsel içerikler yüksek çözünürlük ve kaliteli bir çekim barındırmalıdır.
 • Tabi kullanılan görsel içeriklerin özgün olmasına yani başka bir yerden alınmamasına dikkat etmek gerekir.
 • Ayrıca katalogdaki yazılı içeriklerde hiçbir şekilde imla hatası olmaması önemlidir.
 • Eğer katalog içerisinde ürün ya da hizmet tanıtımı varsa bunlara ait görsellerin büyük ve kaliteli olması dikkat çekeceğinden özel olarak hazırlanmalıdır.
 • Katalog elektronik ortamda hazırlanırken görseller daha net ve canlı görünebilir. Ancak baskıda durum tam da böyle olmaz. Bu yüzden görsel içeriklerin çözünürlüklerini yüksek tutmakta fayda vardır.
 • Katalog sayfasında açıklana ya da anlatılan konu ile görsel içeriklerin uyumlu olması gerekir.
 • Tasarım aşamasında kullanılan font okunaklı ve anlaşılabilir olmalıdır ve bunun yanında en fazla 3 farklı font kullanmak yeterli olur. Çok fazla font çeşidi kullanmak katalog içerisinde genel bir karmaşanın oluşmasına neden olur ve bunun sonucunda ise hoş olmayan görüntüler ortaya çıkar.
 • Font ve tasarımın birbiri ile çelişmemesi ve aynı zamanda ürün ve hizmetler ile uyumlu olması gerekir.
 • Katalog tasarımı sektörel bazda olmalı ve firmanın içinde yer aldığı sektöre uygun bir içeriğe sahip olmalıdır.
 • Bunların yanında katalog içinde en çok ilgi gören ve satan ürün ya da hizmetlere geniş yer verilmelidir.
 • İkon ve simge kullanımı da aynı şekilde kataloglar için önemli bir yere sahiptir. Katalog içerisinde gerekli sayfalarda ikon ya da simge kullanmak daha açıklayıcı bir içerik oluşturulmasına yardımcı olur. Bu yüzden gerekli alanlarda kullanılmasında yarar vardır.
 • Katalog baskı malzemesi yeni trendler ışığında seçilmeli ve sektöre uygun bir yapıda olmalıdır.

Katalog Tasarımının Aşamaları Nelerdir?

Her katalog tasarımı kendi içerisinde birtakım aşamalardan meydana gelir. Bu yüzden tasarım çalışması öncesinde gerekli aşamaları bilmek ve bu doğrultuda ilerlemek doğru olur. Katalog tasarımının aşamaları aslında yapılacak çalışma konusunda planlı bir şekilde ilerlenmesine olanak sağlar. Bu yüzden tasarımda görev alacak kişilerin bu aşamaları bilmeleri gerekir. Şimdi, katalog tasarımı aşamaları nelerdir? Bunlara bakalım.

 • Katalog kapağının tasarımı
 • Katalog iç sayfa tasarımları
 • Katalog için gerekli yazılı içerik ve görsellerin hazırlanması
 • Kataloğun iç dizgi ve montajın yapılması
 • Katalog ile ilgili özelliklerin belirlenmesi
 • Kataloğa ait özelliklerin tasarım içinde belirtilmesi
 • Kataloğun tasarım kontrolü

Kataloğun baskı için hazırlanması